Kızılcık Marmelatı Tarifi
Dinle
Reçel Tarifleri, Kızılcık Marmelatı Tarifi, Kızılcık Marmelatı nasıl yapılır, Yapılışı Hakkında Bilgi, ve çok daha fazlası...

Kızılcık Marmelatı Tarifi

Kızılcık Marmelatı Tarifi

Kızılcık Marmelatı Tarifi evde severek tüketilen lezzetlerden biridir. Büyük küçük herkesin damak tadına hitap eder.

Kızılcık Marmelatı Tarifi kızılcıklar olunca hemen yapmak istediğimiz hazırlar arasındadır. İki kavanoz hazırlamak bile bir kış yeterli olur.

Kızılcık Marmelatı Tarifi bizde bu mükemmel lezzeti birlikte hazırlayalım. Denemek isteyen herkes buraya gelsin. Başlıyoruz.

Kızılcık Marmelatı İçin Gereken Malzemeler

1 kilogram Kızılcık 1 kilogram şeker 1 su bardağı su 200 gr tereyağı 1 çay kaşığı limon tozu

Kızılcık Marmelatı Tarifi Nasıl Hazırlanır?

Kızılcık marmelatı tarifi için öncelikle kızılcıkları bol su ile güzelce yıkıyoruz. Yıkamış olduğumuz kızılcıkları geniş bir tencereye alıp 1 su bardağı suyu üzerine döküyoruz. Orta ateşte yumuşayana kadar pişiriyoruz. (Suda pişen kızılcıklar çekirdeklerinden daha çabuk ayrılacaktır.) Pişmiş olan kızılcıkları iri delikli bir makarna süzgecine alıp iyice ovalıyoruz. Bu şekilde çekirdeklerin tamamen ayrılmasını sağlıyoruz. Püre haline gelene kadar devam ediyoruz. Süzgeçten geçerek kızılcıklarından ayrılmış olan kısmı derin bir tencereye alıyoruz. İçine şekeri ilave edip yüksek ateşli ocakta kaynatıyoruz. Köpükler oluşmasın ve lezzet katsın diye tereyağını ekliyoruz. 15-20 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. (ilk olarak yüksek ateşli olan ocağı kısıyoruz) Koyu sevenler için 30 dakika kaynatmaya devam edebilirsiniz. Ocaktaki tenceremizin altını dibine tutmaması için ara ara karıştırıyoruz. Tencereyi ocaktan alacağımıza yakın limon tuzunu ekliyoruz. Limon tuzu tercihe göre isterseniz eklemeyebilirsiniz. Sıcakken koyuluğu anlaşılamayacağı için soğuk bir çay tabağına 2-3 damla damlatarak aşağıya doğru çevirdiğinizde nasıl aktığına bakarak istediğiniz koyuluğu ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz kıvama geldikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Kaynamış olan kızılcık marmelatını sıcakken kavanozlara doldurup yeni kavanoz kapakları ile sıkıca kapatıyoruz. Hazırladığımız kavanozları ters çeviriyoruz. Dinlendikten sonra uzun süreli güneş görmeyen nemsiz bir ortamda saklayabilirsiniz. 1 kilogram kızılcıktan yarım kiloluk bir kavanoz marmelat elde ediliyor. İsteğe göre malzemeleri arttırıp daha fazla kavanoz elde edebilirsiniz. Hazır olan marmelatımız ekmek üzerinde kaymakla birlikte kahvaltı masalarımızda yerini alabilir.

Kızılcık Marmelatı, evde severek tüketilen lezzetlerden biridir. Büyük küçük herkesin damak tadına hitap eder.

Afiyet olsun.
Kaynak: pratikevyemekleri . com

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

0
NICE
0
FAIL!
0
LOVED
0
OMG!
0
LOL
0
AWESOME!
0
FUNNY

Yorumlar

http://tarifi.web.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg
Bunun için ilk yorumu yazın!